Πριν από λίγο η ΕΠΣ Χίου όρισε διαιτητικό τρίο στον μοναδικό αγώνα μπαράζ Ατλα- Κλασσικό καθώς το ζευγάρι Πανοινούσσιος – Ηρακλής δεν θα πραγματοποιηθεί. Σύμφωνα με την ΕΠΣΧ μετά την παραίτηση από τα μπαράζ της ομάδας των Οινουσσών παραμένει ο Ηρακλής Θυμιανών που τερμάτισε 9ος στην Α΄τοπική και στέλνει στα μπαράζ την 8η ομάδα του Κλασσικού! Το ΔΣ του Κλασσικού ζητά αναβολή του αυριανού αγώνα και να επανεξεταστεί η υπόθεση μπαράζ από την Νομική υπηρεσία της ΕΠΟ.
Πρόγραμμα αγώνων Μπαράζ (1η αγωνιστική) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Αγώνας | Γήπεδο | Ημέρα | Ημ/νία | Ώρα | Διαιτητές | Αποτέλεσμα | |
14. | Α.Ο ΠΑΝΟΙΝΟΥΣΣΙΟΣ – Α.Π.Π.Σ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΥΜΙΑΝΩΝ | ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ “ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΛΕ | Σάββατο | 13/05/23 | 17:00 | Αναβλήθηκε | |
15. | Α.Ο ΑΤΛΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ – Π.Α.Σ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΝΙ | ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ | Σάββατο | 13/05/23 | 17:30 | ΤΖΑΜΟΥΤΖΑΝΤΩΝΗΣ Π., ΤΖΑΝΙΔΑΚΗΣ Α., ΜΟΣΧΟΣ Σ. (Παρατηρητής Αγώνα: Βενέτης Ιωάννης) |
12/05/2023 ΑΡ.ΠΡΩΤ 64
ΠΡΟΣ :
Δ.Σ ΕΠΣ ΧΙΟΥ
ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ
ΚΟΙΝ: ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΠΟ
Κύριοι,
Θεωρούμε ότι πρέπει να προβείτε σε αναβολή του προγραμματισμένου για αύριο αγώνα μπαράζ με την ομάδα του Άτλαντα Νεοχωρίου έως ότου αποφανθεί εγγράφως η Νομική υπηρεσία της ΕΠΟ για το τι πρέπει να ισχύσει μετά την παραίτηση του Πανοιννούσιου από τον ορισμένο αγώνα μπαράζ του με τον Ηρακλή Θυμιανών.
Οι λόγοι που το ζητάμε αυτό είναι οι εξής:
1)Σύμφωνα με την ελλιπή προκήρυξη σας η παραμονή και ο υποβιβασμός από την Α κατηγορία επιτυγχάνονται μέσω αγώνων.
Από τη στιγμή που η ομάδα των Οιννουσών δεν επιθυμεί να διεκδικήσει την άνοδο της μέσω των μπαράζ είναι εντελώς παράλογο η ομάδα του Ηρακλή που τερμάτισε τελευταία στην πρώτη κατηγορία με 9 βαθμούς και δεν υποβιβάστηκε λόγω του τεχνάσματος σας με την δήθεν συμμετοχή Κυβέλης, να παραμένει και η ομάδα μας που τερμάτισε πάνω από αυτήν με 14 βαθμούς, να αγωνιστεί για την παραμονή της. Κάτι τέτοιο προσβάλει την αξιοπιστία του πρωταθλήματος την οποία είστε υποχρεωμένοι να διασφαλίσετε. ( Εμείς δεν δίνουμε σημασία , αν και γνωρίζουμε, στα όσα κυκλοφορούν για το λόγο που δεν συμμετέχει η ομάδα των Οιννουσών. Εσείς νιώθετε περήφανοι για όσα ακούγονται;)
2) Σύμφωνα με το άρθρο 24 της από 29/8/2022 προκήρυξης Α κατηγορίας για ότι δεν προβλέπεται από την προκήρυξη εφαρμόζονται οι διατάξεις του ΚΑΠ. Στο άρθρο 4 παρ. 7 αναφέρει ότι οι προκηρύξεις των ΕΠΣ πρέπει να συντάσσονται λαμβάνοντας υπόψιν τις διατάξεις του παρόντος άρθρου. Το συγκεκριμένο προβλέπει ότι αν μια ομάδα δεν συμμετέχει σε αγώνα μπαράζ αντικαθίσταται από την αμέσως επόμενη στη βαθμολογία.
Κύριοι σύμφωνα με τα παραπάνω θεωρούμε απαραίτητη την αναβολή του αυριανού αγώνα έως ότου έχουμε την έγγραφη τεκμηριωμένη απάντηση από την νομική υπηρεσία της ΕΠΟ που είναι η καθόλα αρμόδια.
Σας δηλώνουμε κατηγορηματικά ότι σε κάθε περίπτωση θα προσφύγουμε στα αρμόδια δικαιοδοτικά όργανα της ΕΠΟ και την Γ.Γ.Α. προασπίζοντας τα συμφέροντα της ομάδας μας και την αξιοπιστία του πρωταθλήματος
Με αθλητικούς χαιρετισμούς
Για το Δ.Σ
Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΣΕΡΑΦΗ Η ΓΕΝ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΜΑΝΙΩ ΧΡΙΣΤΑΚΗ